Mooting Premier League 4 season standings
Jump to navigation
Jump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
</style>
Pos | Law school | T1 | T2 | T3 | T4 | T5 | Org | W | R/u | S/F | B S | B M/R | HM | Pts | Details |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | NLSIU Bangalore | 180 | 55 | 80 | 41 | 39 | 1 | 6 | 3 | 4 | 4 | 7 | 6 | 395 | Rizvi Moot (Semis); Surana Trial - South (Gold); Manfred Lachs Space Moot World Rounds (Gold, memo, speaker); Stetson South India (Gold); Oxford Media Law National Qualifiers (Silver, speaker); KK Luthra Criminal (semis); Jessup South Rounds (Gold, memo, speaker); GIMC (silver); Kerala Law Academy (semis) NUJS Herbert Smith (Best Memo) NLU-J Antitrust Moot (Runners Up) (Best Researcher) (Best Memo); Vis, Vienna (Honorable Mention- Speaker) Jessup World Rounds (Winners) (Honorable Mentions- 2nd Best Oralist, Best Speaker in Finals, 29th best oralist); NLS Arbitration (Org); NLSIU: Lachs funding (gold); Lachs Asia (semis, best memo, best speaker); Maritime (Best memo, 2 HM for speakers) |
2 | NLU Delhi | 50 | 120 | 90 | 39 | 23 | 1 | 7 | 3 | 5 | 4 | 1 | 8 | 322 | HMMCC (Semis); Henry Dunant (gold); NLU Delhi Corp Moot (organiser); NLIU Juris Corp (Semis); Oxford Media Law National Qualifiers (Gold, memo); Commonwealth Moot Nat'l (semis); Stetson North Rounds (silver, speaker), Jessup North (Gold); Kerala Law Academy (silver) NUJS Herbert Smith (Semis) NLU-J Antitrust Moot (Semifinalist); Red Cross Moot (Winners)(Best Speaker) ; Oxford IPR Moot (Runners Up); Leiden Sarin Air Law Moot (Best Speaker)(Honourable Mention for Best Applicant Team) Jessup World Rounds (Honorable Mentions - 19th Best Team, 21st Best Speaker, 30th best speaker, 3rd best Memo, Dillard Baxter best resp memo); Oxford Media Moot (Win, 2nd & 3rd oralist for HM); NLS Arbitration (Gold & best speaker); Lachs Asia (gold) |
3 | NLU Jodhpur | 20 | 35 | 30 | 58 | 27 | 1 | 2 | 5 | 6 | 2 | 1 | 3 | 170 | (Henry Dunant) (silver); (Surana Trial Adv - North) (semis); (B.R Sawhney Moot) (semis) ; (NLIU Juris Corp) (Semis); (Oxford Media Law National Qualifiers) (Semis);(Commonwealth Moot National Rounds) (Gold) (speaker), Jessup North (semis, speaker);(KK Luthra) (Gold); ULC Bangalore (silver); NUJS Herbert Smith (Runners Up) (Best Speaker) NLU-J Antitrust Moot (Organizers); Vis East, Hong Kong (Honorable Mention - Respondent Memorandum, Honourable Mention, 2nd Best Oralist); NLS Arbitration (best memo; silver); ICC Trial (semis, 2nd best speaker); Commonwealth (semis); Lachs funding (silver) |
3 | NUJS Kolkata | 35 | 35 | 46 | 51 | 1 | 2 | 2 | 5 | 8 | 3 | 167 | HMMCC (Best team)(speaker) (Nani Palkhivala (silver); BR Sawhney (speaker);SLCU Moot (Gold, speaker); Surana Trial North East: (silver); KK Luthra (speaker); DM Harish (semis & speaker); NUJS Herbert Smith (org); ELSA WTO Asian Rounds (Best Speaker, Semis); Vis East Hong Kong (Honorable Mention- Best Pan-Asian Team); Vis, Vienna (Honorable Mention- Respondent Memo and Octa Finalists); NLS Arbitration (semi finals); Lachs funding (semis, best speaker); ELSA WTO (semis, best prelims speaker); Maritime (HM speaker) | ||
4 | Symbiosis, Pune | 40 | 35 | 15 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 90 | (NLIU Juris Corp) Best Researcher; Kerala Law Academy (gold); Surana Corporate Moot (Semis) Amity Moot (Runners Up); GH Raisoni Moot (Winners) (Best Researcher); Vis (East) Hong Kong (Quarter Finalists) ( 2 Honorable Mentions for Speakers) | ||||
5 | ILS Pune | 10 | 15 | 5 | 27 | 33 | 2 | 1 | 3 | 1 | 2 | 1 | 90 | (HMMCC) (Best researcher); (SLCU Moot) (silver); (NLIU Juris Corp) (gold); (Stetson South India)(Semis); DM Harish (semis) Surana Corporate Moot (Best Oralist) (Semis); ULC Bangalore (orator); GH Raisoni (Semis) ; NLU-J Antitrust Moot (Winners); Vis, Vienna (Honorable Mention- Respndent Memorandum) | |
6 | Nalsar Hyderabad | 30 | 20 | 5 | 8 | 25 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 4 | 88 | (HMMCC (silver); (Rizvi Moot) (Best team); (B.R Sawhney Moot) (organisers); (NLIU Juris Corp) (speaker);(FDI Moot (memo);(Commonwealth Moot National Rounds) (memo); Jessup South (Semifinalists); Vis (East), Hong Kong (Honorable Mention- Claimant Memo); Vis, Vienna (Honorable Mentions- Speaker, Claimant Memorandum); ICC Trial (semis, hon mention) | |
7 | RMLNLU Lucknow | 30 | 30 | 8 | 20 | 1 | 2 | 2 | 2 | 3 | 88 | (NLU Delhi Corp Moot) (gold, best researcher); (Surana Trial Adv - North) (memo);(Stetson North Rounds) (Gold), Jessup North (silver);GNLU International Moot (semifinalists); Stetson World Rounds (Semi Finalists) ( Honourable Mention - 2nd Best Memorial, 5th Best Speaker, 6th Best Speaker); Lachs funding (semis) | |||
8 | HNLU Raipur | 10 | 32 | 41 | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | 6 | 83 | Nani Palkhivala (Best Researcher); (Pro Bono) (Runner's Up, speaker, Best researcher, memo) (Rizvi Moot) (silver) (Justice Hidayatullah Moot) (organizer) (Stetson North Rounds) (memo); Surana Trial North East (winner, speaker) (KK Luthra) (memo); Kerala Law Academy (semis) Amity Moot (Best Memo) NUJS Herbert Smith (Semis) | |||
9 | GNLU Gandhinagar | 5 | 30 | 21 | 2 | 1 | 3 | 1 | 1 | 56 | (Nani Palkhivala) (best team); (NLU Delhi Corp Moot) (Best team);(FDI Moot) (Honourable Mention);Jessup North (semis); GNLU International Moot (organizers) Surana Corporate Moot (Gold); GH Raisoni Moot (Runners Up)(Best Mooter) NLU-J Antitrust Moot (Semifinalist); Frankfurt Investment Arbitration Moot (Semifinalists) | ||||
10 | RGNUL Patiala | 20 | 32 | 5 | 2 | 1 | 3 | 57 | (HMMCC (silver); (Rizvi Moot) (Best team); (B.R Sawhney Moot) (organisers); (NLIU Juris Corp) (speaker);(FDI Moot (memo);(Commonwealth Moot National Rounds) (memo); Jessup South (Semifinalists); Vis (East), Hong Kong (Honorable Mention- Claimant Memo); Vis,Vienna (Honorable Mentions- Speaker. | ||||||
11 | Jindal Global Law School | 20 | 8 | 15 | 1 | 2 | 1 | 2 | 43 | (Nani Palkhivala) (memo)(Henry Dunant) (best researcher, semis); (Surana Trial Adv - North) (gold); (Oxford Media Law National Qualifiers)(Semis); NLU-J Antitrust Moot (Best Speaker) | |||||
12 | NUALS Kochi | 10 | 23 | 5 | 1 | 1 | 2 | 38 | (NLU Delhi Corp Moot) (silver); (Stetson South) (memo); Kerala Law Academy (memo) Amity Moot (Winners) | ||||||
13 | NLUO Cuttack | 16 | 13 | 2 | 2 | 29 | B.R Sawhney Moot (memo); NLIU Juris Corp (memo); GH Raisoni Moot (Best Memo) (Semis);Amity Moot (Semifinalists); NLS Arbitration (semis) | ||||||||
14 | Faculty of Law, Jamia Milia Islamia University | 10 | 8 | 10 | 1 | 1 | 1 | 28 | Nani Palkhivala (speaker); Henry Dunant (memo); Surana Trial adv-North (Silver, speaker) | ||||||
15 | GLC Mumbai | 10 | 8 | 8 | 1 | 1 | 26 | (Surana Trial Advocacy South) (silver) (NLU Delhi Corp Law Moot) (Semifinalist); Jessup South Rounds (silver); GNLU International Moot (memo) | |||||||
16 | Amity Law School,Delhi (IP University) | 5 | 4 | 13 | 2 | 1 | 2 | 22 | Commonwealth Moot (semis); Stetson North Rounds (semis); GIMC (semis) Amity Moot (Organizers) ; ELSA WTO Asian Rounds (winners) | ||||||
17 | Nirma University | 10 | 8 | 3 | 3 | 21 | Henry Dunant (semis); (Pro Bono) Semis; Stetson North Rounds (semis) | ||||||||
18 | SVKM's Pravin Gandhi College of Law | 5 | 16 | 2 | 1 | 1 | 21 | SLCU Moot (memo, semis); Jessup South (semis); ULC Bangalore (semis, memo) | |||||||
19 | CNLU Patna | 20 | 1 | 1 | 20 | (Stetson South) (Silver); Jessup North (memo) | |||||||||
20 | Campus Law Centre, New Delhi | 15 | 4 | 1 | 1 | 19 | KK Luthra (Semifinalists); NUJS Herbert Smith Moot (Winners) | ||||||||
21 | ULC Bangalore | 16 | 1 | 1 | 1 | 16 | (NLU Delhi Corp Moot) (memo);(Pro-bono Enviro Moot (Gold); ULC moot (org) | ||||||||
22 | NLIU Bhopal | 4 | 8 | 2 | 2 | 1 | 12 | HMMCC (Semis, memo); Nani Palkhivala (semis); NLIU JurisCorp (org); | |||||||
23 | Amity Law School Noida | 13 | 1 | 1 | 1 | 13 | Rizvi Moot (semis, speaker, memo); | ||||||||
24 | KLA, Trivandrum | 10 | 1 | 10 | Stetson South (speaker) | ||||||||||
25 | Department of Law, North-Eastern Hill University | 10 | 1 | 10 | Henry Dunant (speaker); | ||||||||||
26 | KIIT School of Law | 10 | 1 | 10 | B.R Sawhney Moot (Gold) ; | ||||||||||
27 | Faculty of Law, Allahbad University | 10 | 1 | 10 | ULC Bangalore (Gold) | ||||||||||
28 | Faculty of Law, Benaras Hindu University | 8 | 8 | Surana Corporate Moot (memo) | |||||||||||
29 | School of Legal Studies, CUSAT Kochi | 8 | 1 | 1 | 8 | Surana Trial South (memo, semis); | |||||||||
30 | UILS Punjab | 8 | 1 | 8 | Kerala Law Academy (speaker) | ||||||||||
31 | School of Law, Sastra University, Thanjavur | 0 | 6 | 2 | 6 | Surana Trial - South (semis); Pro Bono (Semis) | |||||||||
32 | V.M. Salgaoncar, Goa | 5 | 1 | 5 | Stetson South (Semis) | ||||||||||
33 | A K K New Law Academy, Pune | 5 | 1 | 5 | Commonwealth Moot National Rounds (Runners Up) | ||||||||||
34 | New Law College, Bharti Vidayapeeth University, Pune | 5 | 1 | 5 | Surana Trial Adv - South (speaker); | ||||||||||
35 | Lucknow University Faculty of Law | 5 | 1 | 5 | Surana Trial Adv - North East (memo) | ||||||||||
35 | GLC Ernakulam | 5 | 1 | 5 | ULC Bangalore (memo) | ||||||||||
36 | Symbiosis, Noida | 4 | 1 | 4 | Amity Moot (Semifinalists) | ||||||||||
37 | Law Centre-I, Delhi University | 3 | 1 | 3 | ULC Bangalore (Semifinalists) | ||||||||||
38 | JSS Law College, Mysore | 2 | 0 | Surana Corporate Moot (Organizer) |